Türkçe English
OrtaUst
CaNlI destek
Canlı Destek   Destek İçin Tıklayınız
BlokAlt

Duyurular
BlokAlt

Fethiye Sehir Rehberim
Fethiye Şehir Rehberim
BlokAlt

DİL SEÇİMİ
TurkishEnglishArabicArmenianBulgarianChinese (Simplified)
CzechFrenchGeorgianGermanGreekItalian
JapanesePersianPortugueseRussianSpanishSwedish
BlokAlt

Tek Anahtar
Tek Anahtar
BlokAlt

istatistikler
Aktif  : 6
Dün  : 449
Bugün  : 385
Toplam  : 506188
Ip  : 44.200.74.241
BlokAlt

Ege

Kahraman Anahtar - fethİye anahtar evİ
Oto Anahtar Kumanda Pilleri Tel: 90 535 218 8153

 
HER ÇEŞİTOTO ANAHTAR  KUMANDA PİLİ ÇEŞİTLERİMİZ MEVCUTTUR.. 0535 218 8153  WWW.KAHRAMANANAHTAR.COM

 

PİL

Hayatımızda hergün ya da heryerde pillerle karşılaşıyoruz.Peki gündelik hayatımıza bu kadar yerleşmiş bir şey hakkında yeterli bilgiye sahip miyiz? Pillerle ilgili aklınıza takılacak şeyler veya merak ettikleriniz varsa cevaplar burada…

El fenerinin ışık vermesi,kapı zilinin ya da el radyosunun çalışması için gerekli elektrik enerjisini sağlayan piller, daha büyük boyutlu işler, örneğin bir telefon santralına gerekli enerjinin sağlanması için de kullanılabilir.Birbirine bağlı birden çok pilden oluşan elektrik enerjisi kaynaklarına da batarya denir.

1794′de İtalyan fizikçi Alessandro Volta, bir tuz çözeltisine daldırılmış iki farklı metal parçasını bir telle birbirine bağladığında telden akım geçtiğini keşfetti.Volta daha sonra tuz çözeltisine, bu iki metalden oluşan birçok başka metal çifti daldırdı ve onları birbirinden ayırmak için aralarına karton levhalar yerleştirdi.Volta, pila adını verdiği bu düzeneğin iki ucundaki metallere dokunduğunda küçük bir elektrik şoku hissetti.Bu basit elektrik düzeneğine sonradan ‘Volta pili’ adı verildi.

Bu ilk pildi.Daha sonra pil yapımında birçok gelişme oldu;ama bütün piller, içlerinde gerçekleşen kimyasal değişim sonucu elektrik akımı veren aygıtlardır.

Başlıca iki pil türü vardır.Kısaca pil denen birincil piller, içerdiği kimyasal maddeler tükenene kadar elektrik akımı üretir; sonra

yeniden kullanılamaz.Akümülatör denen ikincil piller ise kullanılıp bittikten sonra elektrikle yüklenerek tekrar kullanılabilir.Motorlu taşıtlarda kullanılan akümülatörler ya da kısaca aküler bu türe örnektir.

 

Piller kuru, yaş ve katı elektrolitli olarak üç türe ayrılır.En çok kullanılan birincil pil olan Leclanché pilini ilk kez 1868′de Fransız mühendis Georges Leclanché kullanmıştır.Leclanché pilinin bir cam kavanoz içinde yapılan yaş türü ve metal bir kap içinde yapılan kuru türü vardır. Genellikle kısaca kuru pil denen kuru Leclanché pilleri kapı zili,el feneri ve el radyosu gibi az elektrik akımı gerektiren aygıtlarda kullanılır.Daha büyük miktarlarda elektrik akımı sağlamak için ikincil pillerden yararlanılır.Bunlar genellikle kurşunlu akümlatörlerdir.

Bir pilin bir elektrik devresinden elektrik yükü akıtabilme kuvvetine elektromotor kuvveti (EMK) denir.Voltla ölçülen elektromotor kuvvet,pilin yapımında kullanılmış olan metallerin ve çözeltinin türüne göre değişir.Leclanché pilinin elektromotor kuvveti

1.5 volttur.

Volta’nın yaptığı gibi çok sayıda pili birbirine bağlayarak daha büyük bir elektromotor kuvvet elde edilebilir.Örneğin, elektromotor kuvveti 1.5 volt olan 10 pili birinin artı ucu öbürünün eksi ucuna bağlanacak şekilde, bir araya getirirsek, bu bataryanın elektromotor kuvveti 10*1.5=15 volt olur. Pillerin bu şekilde birbirine bağlanmasına seri bağlama denir.Eğer bu pillerin artı uçlarını birbirine, eksi uçlarını da birbirine bağlayarak bir batarya yaparsak, bu bataryanın elektromotor kuvveti bir pilin elektromotor kuvveti olan 1.5 volttur; ama bu kez bataryanın kullanım süresi artar.Büyük kapasiteli uzunömürlü bir batarya yapmak için pillerin bu biçimde birbirine bağlanmasına paralel bağlama denir.

İngiliz bilim adamı Francis Thomas Bacon’ın 1959′da bulduğu yakıt pili, hidrojen ve oksijenin birleşip, su oluşturmasıyla çalışır.

Elektrolizin tam tersi olan bu süreçte çok miktarda elektrik enerjisi açığa çıkar.Uzay araçlarında elektrik enerjisi üretmek için kullanılmakta olan yakıt pillerinin elektrikli otomobillerde kullanılması için de denemeler yapılmaktadır.Yüksek verimli olduğu ve yakıtı ucuz olduğu için yakıt pilleri çok iyi bir elektrik enerjisi kaynağıdır.
HER Ç
 
 

Okunma Sayısı: 5932

[ Geri Dön ]

Eklenme Tarihi: 04/12/2011

OrtaBlok
Ortaalt

Görüntülenemiyor !!!